MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Materiały dla nauczycieli

„Przygotowanie do wizyty w Muzeum i Miejscu Pamięci Auschwitz” — publikacja dla edukatorów

Przygotowanie do wizyty w Muzeum i Miejscu Pamięci Auschwitz
Przygotowanie do...

Przygotowanie do wizyty w Muzeum i Miejscu Pamięci Auschwitz” to wydawnictwo przeznaczone dla nauczycieli i wychowawców planujących wizytę w Miejscu Pamięci. Znaleźć tam można nie tylko wszelkie niezbędne informacje praktyczne dotyczące organizacji wizyty, ale przede wszystkim teksty i materiały historyczne, konspekty lekcji oraz informacje dotyczące współczesnego znaczenia i funkcjonowania Miejsca Pamięci Auschwitz.

Czytaj więcej

„Zrozumieć Holokaust” — książka pomocnicza do nauczania o Zagładzie Żydów

Zrozumieć Holokaust
Zrozumieć Holokaust

Holokaust to zaplanowana, instytucjonalnie zorganizowana i systematycznie przeprowadzona eksterminacja 6 milionów europejskich Żydów w latach II wojny światowej. Aby spróbować zrozumieć to wydarzenie, trzeba sobie zadać kilka podstawowych pytań: dlaczego było to możliwe, jak do tego doszło oraz co zrobić, aby już nigdy więcej się nie powtórzyło. Autorzy książki “Zrozumieć Holokaust” — Robert Szuchta oraz dr Piotr Trojański — odpowiadają na te pytania, również rozważają m.in. kwestię stosunku społeczeństw do Żydów na przestrzeni dziejów, a także spojrzenia na współczesne relacje.

POBIERZ publikację “Zrozumieć Holokaust”

Prezentacje multimedialne do publikacji „Głosy Pamięci”

Seria
Seria

Prezentacje multimedialne do pracy dydaktycznej z publikacjami z serii „Głosy Pamięci”. Każda z publikacji serii Głosy Pamięci poświęcona jest jednemu z wielu zagadnień skomplikowanej historii obozu Auschwitz i zawiera oprócz naukowego artykułu, szczegółowo omawiającego dany temat, również wybór archiwalnych dokumentów, fotografii oraz relacji.

Publikację można nabyć w księgarni internetowej Muzeum.

Międzynarodowa konferencja edukacyjna „Pamięć w nas ciągle niedojrzała…”

Jak uczyć o Auschwitz i Holokauście w czasie, kiedy odchodzą ostatni naoczni świadkowie historii? Czy mamy do czynienia wyłącznie z przekazem historycznym, czy też edukatorzy powinni szukać nawiązań do problemów i wyzwań współczesnego świata? Jakie znaczenie mają dziś mówione i materialne świadectwa? To tylko niektóre z pytań stawianych podczas międzynarodowej konferencji edukacyjnej „Pamięć w nas ciągle niedojrzała…”, która odbyła się w Miejscu Pamięci Auschwitz w dniach 26-29 października.

Poniżej znajdą Państwo zapis dwóch spotkań panelowych, które miały miejsce w ramach konferencji - panelu z udziałem b. więźniów Auschwitz (w języku polskim) oraz panelu ekspertów (w języku angielskim)
Twórczość plastyczna więźniów KL Auschwitz. Materiały dydaktyczne dla nauczycieli

Cierpienie i nadzieja. Album
Cierpienie i...

Zbiór scenariuszy lekcyjnych pt. Twórczość plastyczna więźniów KL Auschwitz. Materiały dydaktyczne dla nauczycieli. Materiały zostały przygotowane w oparciu o album Cierpienie i nadzieja. Twórczość plastyczna więźniów obozu oświęcimskiego pod red. Jerzego Dałka i Teresy Świebockiej. Scenariusze przeznaczone są do pracy dydaktycznej z uczniami klas trzecich szkół gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych.
Zawarte w albumie prace plastyczne więźniów obozu Auschwitz oraz fragmenty relacji nauczyciel może wykorzystać zarówno na lekcji historii, jak i sztuki lub języka polskiego. Natomiast przygotowane przez nauczycieli-praktyków scenariusze zajęć są doskonałą pomocą przy wyborze metody nauczania tragicznej historii Auschwitz. 

Wśród wskazówek dydaktycznych zawartych w materiałach dydaktycznych nauczyciel znajdzie wybrane fragmenty relacji byłych więźniów oraz fotografie, prace plastyczne i listy pochodzące z Działu Zbiorów i z Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Album można zakupić w muzealnej księgarni.

POBIERZ zbiór scenariuszy