MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Włoskojęzyczna edycja „Bajek z Auschwitz” na turyńskim Salonie Książki

19-05-2017
Podczas tegorocznego Salonu Książki w Turynie, drugich co do wielkości Targach Książki w Europie, wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau zaprezentowało włoskojęzyczną edycję Bajek z Auschwitz. Publikacja przybliża niesamowitą i wzruszającą historię powstania ilustrowanych bajek dla dzieci stworzonych przez więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Wyjątkowa kolekcja dokumentów zebranych przez Władysława Ratha trafiła do Miejsca Pamięci

18-05-2017
Do Archiwum Miejsca Pamięci trafiła niezwykle obszerna kolekcja dokumentów związanych z obozem Auschwitz i historią II wojny światowej, m.in. gett i innych obozów koncentracyjnych, stworzona przez ocalałego z Holokaustu Władysława Ratha i przekazana do Muzeum przez jego rodzinę. Cały zbiór liczy 1893 dokumenty oraz 29 fotografii.

„Ucieczki z KL Auschwitz” – sesja edukacyjna

17-05-2017
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau organizuje w dniu 31 maja 2017 r. sesję edukacyjną pt. „Ucieczki z KL Auschwitz”. Gościem honorowym sesji będzie pan Kazimierz Piechowski, były więzień obozu, który 75 lat temu wraz z trzema współwięźniami zorganizował jedną z najbardziej brawurowych ucieczek z Auschwitz.

Nagroda „Światło Pamięci” dla Serge’a Klarsfelda

14-05-2017
W Izieu, podczas konferencji poświęconej 30. rocznicy procesu szefa lyońskiego Gestapo Klausa Barbie, dyrektor Piotr M. A. Cywiński wręczył Serge’owi Klarsfeldowi najwyższą nagrodę Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau – „Światło Pamięci”.

Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr Cywiński przewodniczącym Rady Programowej ŻIH

26-04-2017
Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M. A. Cywiński został wybrany przewodniczącym Rady Programowej Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie. Na posiedzeniu Rady nowej kadencji, które odbyło się 26 kwietnia 2017 r. obecny był wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

26. Marsz Żywych. Deklaracja pamięci ministrów edukacji.

24-04-2017
24 kwietnia na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz odbył się 26. Marsz Żywych. Kilka tysięcy osób, przede wszystkim młodych Żydów, ale także duża grupa polskiej młodzieży, przeszło spod bramy „Arbeit macht frei” w byłym obozie Auschwitz I na teren byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    244