MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Pierwsze posiedzenie nowej kadencji Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau

24-05-2017
Pierwsze posiedzenie nowej kadencji Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau odbyło się 24 maja 2017 r. Wśród głównych tematów omawianych przez członków Rady były m.in. wyzwania edukacyjne związane z rekordową frekwencją, a także tworzeniem nowej siedziby siedziby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, a także plany inwestycyjne związane z planami budowy nowego Centrum Obsługi Odwiedzających.

Majowy numer miesięcznika „Oś”. 26. Marsz Żywych.

22-05-2017
„Będziemy promować edukację i pamięć o Holokauściew naszych szkołach i uniwersytetach i zapewniać właściwe materiały do nauczania oraz źródła, aby zapewnić, że przyszłe pokolenia będą rozumieć przyczyny Holokaustu i rozważą jego straszliwe konsekwencje” – zapisali wspecjalnej deklaracji ministrowie edukacji kilkunastu krajów, w tym Polski i Izraela, którzy wzięli udział w 26. Marszu Żywych. Kilka tysięcy osób, przede wszystkim młodych Żydów, ale także duża grupa polskiej młodzieży, przeszło 24 kwietnia spod bramy „Arbeit macht frei” w byłym obozie Auschwitz I na teren byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Relacja z Marszu wewnątrz majowej „Osi”.

Włoskojęzyczna edycja „Bajek z Auschwitz” na turyńskim Salonie Książki

19-05-2017
Podczas tegorocznego Salonu Książki w Turynie, drugich co do wielkości Targach Książki w Europie, wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau zaprezentowało włoskojęzyczną edycję Bajek z Auschwitz. Publikacja przybliża niesamowitą i wzruszającą historię powstania ilustrowanych bajek dla dzieci stworzonych przez więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Wyjątkowa kolekcja dokumentów zebranych przez Władysława Ratha trafiła do Miejsca Pamięci

18-05-2017
Do Archiwum Miejsca Pamięci trafiła niezwykle obszerna kolekcja dokumentów związanych z obozem Auschwitz i historią II wojny światowej, m.in. gett i innych obozów koncentracyjnych, stworzona przez ocalałego z Holokaustu Władysława Ratha i przekazana do Muzeum przez jego rodzinę. Cały zbiór liczy 1893 dokumenty oraz 29 fotografii.

„Ucieczki z KL Auschwitz” – sesja edukacyjna

17-05-2017
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau organizuje w dniu 31 maja 2017 r. sesję edukacyjną pt. „Ucieczki z KL Auschwitz”. Gościem honorowym sesji będzie pan Kazimierz Piechowski, były więzień obozu, który 75 lat temu wraz z trzema współwięźniami zorganizował jedną z najbardziej brawurowych ucieczek z Auschwitz.

Nagroda „Światło Pamięci” dla Serge’a Klarsfelda

14-05-2017
W Izieu, podczas konferencji poświęconej 30. rocznicy procesu szefa lyońskiego Gestapo Klausa Barbie, dyrektor Piotr M. A. Cywiński wręczył Serge’owi Klarsfeldowi najwyższą nagrodę Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau – „Światło Pamięci”.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    244