MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Złoty pierścionek odnaleziony pod podwójnym dnem po ponad 70 latach

16-05-2016
Kubek z podwójnym dnem i ukrytą wewnątrz biżuterią znaleźli pracownicy Muzeum Auschwitz w jednym z kilkunastu tysięcy emaliowanych naczyń zrabowanych przez Niemców osobom deportowanym do obozu Auschwitz-Birkenau.

To wyglądało jak inna planeta. Wystawa o deportacjach z getta Theresienstadt do Auschwitz.

13-05-2016
Historię deportacji Żydów z getta stworzonego przez Niemców w czeskim Terezinie (niem. Theresienstadt) do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau opowiada nowa wystawa stworzona przez Muzeum w Google Cultural Institute. Jej autorami są dr Maria Martyniak z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz dr Łukasz Martyniak z Centrum Badań Muzeum Auschwitz.

„Szkicownik z Auschwitz” po włosku na turyńskim Salonie Książki

12-05-2016
Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau zaprezentowało swoje publikacje na Międzynarodowym Salonie Książki w Turynie, drugich co do wielkości w Europie Targach Książki. Wśród prezentowanych książek jest m.in. włoskojęzyczna edycja „Szkicownika z Auschwitz”.

25. Marsz Żywych

05-05-2016
5 maja na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz odbył się 25. Marsz Żywych. Kilka tysięcy osób, przede wszystkim młodych Żydów z ponad 40 krajów, ale także duża grupa polskiej młodzieży, przeszło spod bramy „Arbeit macht frei” w byłym obozie Auschwitz I na teren byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Główne uroczystości odbyły się na pomniku upamiętniającym ofiary obozu położonym w pobliżu ruin komór gazowych i krematoriów II i III.

The Future of Auschwitz and Holocaust Education in Authentic Memorial Sites – rekrutacja na polsko-holenderski projekt

04-05-2016
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau i Dom Anny Frank w Amsterdamie rozpoczynają nabór uczestników do programu wymiany nauczycieli i edukatorów z Polski i Holandii, zajmujących się problematyką nauczania o Holokauście.

Nagroda Ikara dla dyrektora Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście

27-04-2016
Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau został uhonorowany statuetką Ikara, nagrodą Związku Nauczycielstwa Polskiego przyznawaną za zasługi dla tolerancji i pokoju.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    227