MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Nabór na seminarium „75 lat po Aktion Reinhardt” – współczesna pamięć o zagładzie Żydów polskich

27-06-2017
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau ogłasza nabór na seminarium dla polskich edukatorów i nauczycieli – 75 lat po „Aktion Reinhardt”

Wizyta sędziów Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze

24-06-2017
Sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze odwiedzili 24 czerwca Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Gości przywitał dyrektor Muzeum dr. Piotr M. A. Cywiński, a o historię niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady przybliżył sędziom kierownik Centrum Badań Muzeum dr Piotr Setkiewicz.

Nabór na seminarium w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie

21-06-2017
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau ogłasza nabór na seminarium „Judaizm – Dzieje i Kultura Żydów Polskich – Holokaust”.

Czerwcowy numer Miesięcznika „Oś”

20-06-2017
Do Archiwum Miejsca Pamięci trafiła niezwykle obszerna kolekcja dokumentów, związanych z obozem Auschwitz i historią II wojny światowej, m.in. gett i innych obozów koncentracyjnych, stworzona przez ocalałego z Holokaustu – Władysława Ratha i przekazana do Muzeum przez jego rodzinę. Cały zbiór liczy 1893 dokumenty oraz 29 fotografii.

Premier Szwecji Stefan Löfven w Miejscu Pamięci Auschwitz

20-06-2017
Premier Szwecji Stefan Löfven odwiedził 20 czerwca Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Towarzyszyła mu m.in. była więźniarka obozu Livia Fränkel, ur. w 1927 r. na Węgrzech i deportowana do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz 14 maja 1944 r.

Nowe spojrzenie historyków Muzeum na poczatki obozu Auschwitz II-Birkenau

20-06-2017
Początki obozu Birkenau w świetle materiałów źródłowych, nowa polsko-angielska publikacja Muzeum, opowiada — poprzez analizę 100 archiwalnych dokumentów, w większości nigdzie dotąd nie publikowanych — o genezie obozu Birkenau oraz pierwszym okresie jego funkcjonowania. Autorami opracowania są historycy Centrum Badań Muzeum: Igor Bartosik, Łukasz Martyniak oraz Piotr Setkiewicz.
1    5  6  7  8  9  10  11  12  13    254