MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Międzynarodowa Konferencja Edukacyjna „Auschwitz – Nigdy więcej! – Czy na pewno?" - 1-4 lipca 2019 r.

ps
11-02-2019

„Auschwitz – Nigdy więcej! – Czy na pewno?" ­– to hasło międzynarodowej konferencji edukacyjnej, która od 1 do 4 lipca 2019 r. odbędzie się w Miejscu Pamięci Auschwitz. Tematyka wykładów i dyskusji dotyczyć będzie edukacji w kontekście przeciwdziałania ludobójstwom i zbrodniom przeciwko ludzkości. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

 

­– Od dziesięcioleci wsłuchujemy się w słowa świadków historii, którzy przekazują nam ogromną wiedzę dotyczącą swoich tragicznych osobistych doświadczeń. To wielki przywilej, ale i wielka odpowiedzialność, bowiem to my jesteśmy dziś odpowiedzialni za przekazywanie ich opowieści i ich przesłania dla świata – aby taka zbrodnia nigdy więcej się nie powtórzyła – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, które organizuje konferencję.

­– Jednak wydarzenia XX i XXI w. boleśnie unaoczniają nam, że Auschwitz nie był ostatnią straszną zbrodnią dokonaną w imię ideologii nienawiści. Cel, który realizuje Muzeum, nie został osiągnięty i to powinno być dla nas przedmiotem pogłębionej refleksji. Często przychodzą mi na myśl słowa Profesora Władysława Bartoszewskiego odnoszące się do efektów starań ocalałych o zachowanie pamięci. Mówił on: „zrobiliśmy dużo, ale nie dość”. Dzisiaj widzimy i odczuwamy, jak wiele tego „nie dość” wokół nas i w nas – dodał Kacorzyk.

Trwa rekrutacja dla osób chcących wziąć udział w panelu z otwartego naboru zaplanowanego na 2 lipca 2019 r. w godz. 15.00-17.00 i zatytułowanego „Historia się powtarza. Od przeszłości do teraźniejszości. Od teraźniejszości do przeszłości”.

Panel będzie dotyczył następujących kwestii:

- Dlaczego zapominamy?
- Dlaczego dochodzi do konfliktów?
- Czy musimy doświadczyć wojny, żeby reagować?
- Jak geografia wpływa na sposób postrzegania przez nas innych konfliktów?
- Jak możemy działać? Jak możemy uczyć?

Zakres tematyczny może być zarówno bardzo wąski i dotyczyć tylko jednego zagadnienia, jak i ogólny, o uniwersalnym znaczeniu. Każda prezentacja powinna trwać do 20 minut. Językami konferencji są polski i angielski. Wersję roboczą programu konferencji można znaleźć tu: (plik pdf)

W celu przesłania zgłoszenia prosimy o wypełnienie i przesłanie poniższego formularza Google do 31 marca 2019 r. O wynikach rekrutacji poinformujemy do 5 kwietnia 2019 r.

Muzeum pokrywa koszty zakwaterowania w pokojach jednoosobowych, wyżywienia oraz podróży.

---

Wśród najważniejszych pytań stawianych przez organizatorów konferencji są:

- Jak powinniśmy edukować, żeby zapobiegać zbrodniom i ludobójstwom?
- Czy edukacja jest jedną z metod przeciwdziałania zbrodniom przeciwko ludzkości?
- Czy uczymy się czegoś z doświadczenia poprzednich pokoleń lub czy jesteśmy skazani na powtarzanie ciągle tych samych błędów?
- Czy geografia i kontekst kulturowy są przeszkodą w zapobieganiu innym zbrodniom, które dzieją się gdzieś na świecie?

­– Zmierzyć się z tymi fundamentalnymi dylematami chcemy w gronie wybitnych intelektualistów, ocalałych z różnych konfliktów, dziennikarzy, pisarzy, przedstawicieli miejsc pamięci i organizacji międzynarodowych. W naszych debatach będziemy szukać sposobów na to, jak poprzez edukację wpłynąć na świadomość ludzi i – jeśli to tylko możliwe – budować w nich poczucie aktywnej odpowiedzialności za współczesny świat. Mam nadzieję, że dzięki temu jako społeczność będziemy mogli skuteczniej zapobiegać ludobójstwom i zbrodniom przeciwko ludzkości – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

Wszelkie informacje dotyczące możliwości udziału konferencji będą publikowane na stronie internetowej Muzeum. W razie pytań prosimy o

Zobacz program konferencji.

Poprzednia międzynarodowa konferencja MCEAH „Świadomość – Odpowiedzialność – Przyszłość” odbyła się w lipcu 2017 r. Miała ona na celu debatę nad wyzwaniami związanymi z edukacją o Auschwitz i Holokauście, z którymi mierzymy się obecnie i będziemy się mierzyć w przyszłości. Podsumowuje ją specjalna elektroniczna publikacja:


Pliki do pobrania

konferencja_2019_program.pdf
konferencja_2019_program.pdf
Program konferencji
via @auschwitzmuseum" target="_blank">