MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Sesja edukacyjna „Niezwykła kolekcja dokumentów” - zaproszenie

12-01-2018

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau organizuje 26 stycznia 2018 r. sesję edukacyjną pt. Niezwykła kolekcja dokumentów. Do udziału w sesji zapraszamy młodzież, nauczycieli, studentów, przewodników, słuchaczy studiów podyplomowych i seminariów prowadzonych przez MCEAH oraz wszystkie zainteresowane osoby. 

 

W 2017 roku do Archiwum Muzeum trafiła niezwykle obszerna kolekcja dokumentów związanych z niemieckim obozem Auschwitz i historią II wojny światowej, m.in. gett i innych obozów koncentracyjnych, stworzona przez ocalałego z Holokaustu Władysława Ratha i przekazana do Muzeum przez jego rodzinę. Cały zbiór liczy 1893 dokumenty oraz 29 fotografii.

Podczas sesji kierownik Archiwum dr Wojciech Płosa opowie o przekazanej kolekcji a następnie uczestnicy zwiedzą wystawę czasową, na której będą prezentowane wybrane dokumenty. Młodzież będzie miała możliwość także wzięcia udziału w zajęciach warsztatowych pt. Rzeczywistość obozowa zamknięta w listach więźniarskich

W trakcie sesji zostanie również pokazana prezentacja mówiąca o ponad 16 tysiącach oryginalnych, osobistych przedmiotach należących do ofiar Auschwitz, a odnalezionych w 1967 r. podczas prac archeologicznych w Birkenau. Z nieznanych powodów jedynie niewielka ich część trafiła wówczas do Zbiorów Muzeum. Większość została na ponad pół wieku zdeponowana poza Miejscem Pamięci i pozostała w zapomnieniu. W 2016 roku wróciły do Muzeum. 

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w sali wykładowej o uczestnictwie w sesji decyduje kolejność nadsyłanych zgłoszeń. 

Program obejmuje 5 godzin dydaktycznych. Sesja jest bezpłatna. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w sali kinowej prosimy o przesłanie zgłoszeń do 23 stycznia br. Po tym terminie prosimy o kontakt telefoniczny.

Koordynacja:
dr Maria Martyniak
Tel.: 33 844 80 05
E-mail: maria.martyniak[at]auschwitz.org

PROGRAM SESJI:

9.00-10.00 - Archeologia 1967 – stan badań 50 lat później. Prezentacja – Anna Zięba  i Joanna Słońska, Dział Zbiorów PMA-B

10.00-10.45 – Niezwykła kolekcja dokumentów zebranych przez Władysława Ratha. Prezentacja – dr Wojciech Płosa, Archiwum PMA-B

11.00-11.30 – Listy…kolekcja Władysław Ratha. Oprowadzanie po wystawie czasowej – Sylwia Stańska, Wystawiennictwo PMA-B

11.30-12.00 – Przerwa

12.00-13.30 – Rzeczywistość obozowa zamknięta w  listach więźniarskich. Zajęcia warsztatowe dla młodzieży – Aleksandra Kalisz, Katarzyna Odrzywołek, Anna Stańczyk, Projekty Edukacyjne PMA-B

Mój mąż całe życie coś kolekcjonował. Na początku lat 70. XX w. zaczął zbierać m.in. listy i dokumenty związane z obozami koncentracyjnymi. Jako ktoś, kto przeszedł te straszne czasy, widział rzeczy, które tak naprawdę są niewyobrażalne, rozpoczął tworzenie kolekcji składającej się finalnie z bardzo wielu różnych materialnych świadectw.
Fragment wypowiedzi mieszkającej w Wiedniu Ewy Rath, wdowy po Władysławie Rath.